Daikin FDYM60FAVAL manuales
Tabla de contenidos
J Series
1
Table of Contents i
2
Table of Contents iii
4
Table of Contents v
6
Table of Contents vii
8
1. Introduction
10
1.1.3 Inspection after Repair
12
1.1.4 Using Icons
13
1.1.5 Using Icons List
13
List of Function 1
14
1. List of Function
15
1.2 Function List for China
16
1.3 Function List for Taiwan
17
1.4 Function List for Europe
18
List of Function Si18-201
19
6 List of Function
19
1.7 Function List for Europe
21
Specifications 9
22
1. Specifications
23
Outdoor Unit
24
Main Piping
24
Branch Piping
Indoor Unit
1.1.2 Heat Pump
27
1.2 BP Units
31
1.3.1 Cooling Only
32
5.0kW Class
33
6.0kW Class
33
7.1kW Class
34
Duct Connected Type
35
2.5kW Class
35
3.5kW Class
3.75kW Class · 5.2kW Class
39
6.15kW Class · 7.7kW Class
39
Si18-201 Specifications
40
Specifications 27
40
50Hz 220-230-240V
60Hz 220-230V
1.3.2 Heat Pump
41
2.5kW Class · 3.5kW Class
43
5.0kW Class · 6.0kW Class
43
Duct Connected Type (SkyAir)
46
6.0kW Class · 7.7kW Class
46
1.4 Indoor Units (for China)
47
Specifications Si18-201
49
36 Specifications
49
50Hz 220V
Specifications 37
50
1.4.2 Heat Pump
51
Specifications 41
54
1.5 Indoor Units (for Taiwan)
56
46 Specifications
59
60Hz 220V
59
Specifications 47
60
1.5.2 Heat Pump
61
50 Specifications
63
1.6 Indoor Units (for Europe)
65
Floor Standing Type
70
58 Specifications
71
Printed Circuit Board (1)~(3)
78
1.7 FHYC35~71KV Series
86
Printed Circuit
87
1.8 FDYM60FA, FDYM03FA Series
88
Main Functions 77
90
1. Main Functions
91
1.1.2 Wide-Angle Louvers
92
80 Main Functions
93
1.1.5 3 Step Flow
95
Main Functions 83
96
(RL010) (RL010)
97
1.1.8 Signal Receiving Sign
98
1.1.9 Air Purifying Filter
98
1.1.10 Washable Grille
86 Main Functions
99
1.1.12 Mold Proof Air Filter
100
1.1.15 Program Dry Function
100
Main Functions Si18-201
101
88 Main Functions
101
1.1.17 Night Set Mode
102
1.1.20 Auto-Restart Function
102
1.1.21 Intelligent Eye
103
Si18-201 Main Functions
104
Main Functions 91
104
1.1.23 Program Dry Operation
105
Main Functions 93
106
1.1.26 Auto-Restart Function
107
1.1.28 Auto-Swing of Flap(s)
107
BLADE ANGLE
108
1.1.32 Powerful Operation
109
1.1.33 Filter Check Indicator
110
1.2 SkyAir
111
Main Functions 99
112
The Corresponding Models
113
Cautions
113
Si18-201
114
Main Functions 101
114
102 Main Functions
115
Parts of Outdoor Unit
116
1.2 Major Functional Parts
117
Main Functions 105
118
106 Main Functions
119
2. Protection Device
120
2.2 BP Unit
121
3. System control
122
3.2 Mode Configuration
123
Si18-201 System control
124
Main Functions 111
124
System control Si18-201
125
112 Main Functions
125
3.5 Equalizing Control
126
Equalizing Control in Heating
127
Main Functions 115
128
Main Functions 117
130
3.7 Oil Return Operation
133
Main Functions 121
134
3.8 Defrost Operation
135
Main Functions 123
136
3.10 Equalizing Control
137
Equalizing control in heating
138
3.11 Capacity Control
139
Main Functions 127
140
3.12 Peak Cut Control
141
Drooping speed : 2Hz/20sec
142
Reset zone
142
No-change zone
Drooping zone
3.14 Gas Shortage Malfunction
143
3.15 Discharge Pipe Control
144
3.16 Input Current Control
145
134 Main Functions
147
3.17 Wet Protection Control I
148
Temperature Control
149
Main Functions 137
150
Main Functions 139
152
3.22 PI Control
153
3.23 Warm-Up Function
154
3.25 Fan Control
156
3.25.2 Fan OFF Delay Control
157
Main Functions 145
158
EVG: Gas pipe motorized valve
158
Main Functions 147
160
148 Main Functions
161
Temperature
162
Main Functions 151
164
152 Main Functions
165
Main Functions 153
166
154 Main Functions
167
Main Functions 155
168
158 Main Functions
171
Main Functions 159
172
160 Main Functions
173
Main Functions 161
174
Main Functions 163
176
164 Main Functions
177
Pipe Temperature
178
3.37 4-Way Valve Operation
179
3.38 JIS Mode
180
3.39 Pump Down Operation
181
Main Functions 169
182
170 Main Functions
183
Flow of Refrigerant 171
184
1. Flow of Refrigerant
185
Flow of Refrigerant 173
186
Si18-201 Flow of Refrigerant
186
Flow of Refrigerant Si18-201
187
174 Flow of Refrigerant
187
Flow of Refrigerant 175
188
176 Flow of Refrigerant
189
Flow of Refrigerant 177
190
(Cooling)
191
Refrigerant)
192
(2.5 kW) (Cooling)
194
182 Flow of Refrigerant
195
Flow of Refrigerant 183
196
184 Flow of Refrigerant
197
1.14 Defrost Operation
198
186 Flow of Refrigerant
199
(Heating)
200
188 Flow of Refrigerant
201
(2.5 kW) (Heating)